Irena Durmanová (Praha)

Irena Durmanová se narodila v roce 1954 v Praze, kde trvale žije a pracuje.

V mládí navštěvovala různé výtvarné kroužky, ale ani mnohostrannost jejích zájmů ji na uměleckou dráhu nepřivedla.

Celoživotní vášní se jí stalo fotografování. V tisících snímků zachycovala rodinu, různé dějinné události, ale i poezii všedního dne. Fotografování ji naučilo dobré kompozici, vnímání prostoru, ale i citu pro detail.

K vlastnímu malování se dostala až dosažením zralého věku. Rozhodnutí vznikalo postupně. Důležitými momenty byly i časté návštěvy výstav a galerií v Čechách i evropských metropolích. Otevřel se jí nový svět krásy, barev a emocí a zatoužila se stát jeho součástí.

Jako žena energická, zrozená ve znamení Berana, šla za svým snem hned naplno.

Nakoupila výtvarné potřeby a přihlásila se ke studiu malby do renomovaného výtvarného ateliéru. Tam pod vedením profesionálů postupně zvládla různé techniky i způsoby malířského projevu.

Olejové barvy ji nasměrovaly k realismu. Malovala portréty, krajinu a zátiší, ale i domácí zvířecí mazlíčky. Používáním akrylu se dostala k abstrakci.

Realismus její tvorbu poněkud svazoval. Teprve abstrakce ji zcela uvolnila. Vše, co bylo dosud skryto či potlačeno, vytrysklo najednou ven.

Vášně a emoce, radost i smutek, naděje i zklamání, víra i obavy, to vše lze v obrazech Ireny Durmanové nyní najít. Chce to jen na chvíli u nich postát, ony vás samy osloví.

Své obrazy maluje lehce, bez šablon, vycházejí přímo z jejího nitra či duše.

Jakým směrem se bude umělecký vývoj Ireny Durmanové ubírat dál, lze nyní jen stěží odhadnout. Možná to neví ani ona sama. Ví jen jedno, že bez malování už nemůže žít.